מונדיאל מתקרב…

גביע העולם בכדורגל או בשמו המוכר יותר ה"מונדיאל" מתקרב ובה וכבר עוד פחות מחודש החגיגות בקטאר המארחת יתחילו.
אז מהו בעצם המונדיאל?
המונדיאל הוא אירוע הכדורגל הגדול ביותר בעולם שמתרחש כל 4 שנים כבר 92 שנים, לטורניר מגיעות 32 נבחרות המייצגות נבחרות מכל העולם.
המונדיאל נחשב לאירוע הספורט הגדול ביותר בעולם ובשנת 2018 שבר שיאי צפייה מטורפים עם כ1.12 מיליארד צפיות בגמר ובשאר הטורניר עוד 3.57 מיליארד צפיות!! בהשוואה לאולימפיאדת טוקיו 2020 שבה היו קרוב ל2 מיליארד צופים לכל אורכה של האולימפיאדה.
גביע העולם בכדורגל מלווה בשירים, ריקודים, תהלוכות והמון רגש ואמוציות מה שהופך אותו משמעותי לכל אוהד, שחקן ומדינה. קביעת אירוח המונדיאל מתרחש כבר 8 שנים לפני קיומו בכדי שהמארחת תספיק להערך לקראתו ולבנות אצטדיונים חדשים, לשפץ אצטדיונים שונים, להקים בתי הארחה לאוהדים, תשתיות תחבורה ועוד.
היסטוריה בקטנה.
המונדיאל הראשון התקיים באורוגוואי ונקרא באותה תקופה "גביע ז'יל רימה" , אורוגוואי המארחת הייתה גם הזוכה בטורניר כאשר גברה על נבחרת ארגנטינה 4-2.
הנבחרת עם הכי הרבה זכיות במונדיאל היא נבחרת ברזיל עם 5 זכיות במונדיאלים השונים כאשר זכתה ב3 טורנירים מתוך 4 רצופים (שוודיה 1958, צ'ילה 1962 ומקסיקו 1970) הישג זה נדיר ולא שוחזר עד היום.
איטליה וגרמניה הן 2 נבחרות עם 4 זכיות לכל אחת כאשר איטליה לא תשתתף במונדיאל הקרוב מכיוון שלא הצליחה להעפיל לטורניר על אף זכייתה בטורניר היורו האחרון.
מחזיקת הגביע שנערך ברוסיה בשנת 2018 היא צרפת שניצחה את כל משחקיה בטורניר מלבד תיקו 0-0 בשלב הבתים מול דנמרק, ניצחונה של צרפת היה מלווה האהדה גדולה מהקהל ואף אוהדיה הכינו מספר שירים מיוחדים למונדיאל שהגיעו למיליוני צפיות והשמעות ברחבי העולם.

אז מה מצפה לנו בקטאר?
מונדיאל 2022 יערך בקטאר והוא יהיה המונדיאל הראשון המתקיים במזרח התיכון והראשון שמתקיים בחודשי החורף בגלל החום הכבד השורר במדינה.
הטורניר יהיה קצר יחסית וייערך כ29 ימים כאשר המשחק הראשון יערך ב20 בנובמבר הקרוב בין המארחת קטאר לאקוודור וגמר הטורניר יערך ב18 לדצמבר.
אוהדים, עיתונאים, שחקני עבר ואפילו שחקנים פעילים יצאו כנגד אירוח המונדיאל בקטאר מכמה סיבות:
הראשונה היא שמונדיאל בחודשי החורף גורם להפסקת הליגות הבכירות בעולם למשך תקופת זמן לא מבוטלת ומזיז את לוח הזמנים המתכונן בליגות השונות כך שלאחר המונדיאל ייווצר עומס רב על השחקנים וקבוצות הכדורגל השונות בעולם.
סיבה נוספת היא שקטאר הינה מדינה מוסלמית דתית וחל איסור בקטאר על מכירת ושתיית אלכוהול, רוב אוהדי הכדורגל בעולם שרוצים להגיע אל קטאר רוצים לצפות במשחקים או לחילופין לשתות ולהנות בחופשתם בחיי לילה מגוונים ושונים וחוששים שלא יכלו לעשות כך במונדיאל הקרוב. בנוסף ישנם אוהדים רבים ששייכים לקהילה הלהט"בית שמפחדים מהתנכלויות מהתושבים המקומיים וגם נשים אשר מפחדות מהערות לגבי הלבוש שלהן כאשר ירצו להגיע לקטאר ולצפות במשחקים.
לאחרונה החלו להגיע ידיעות מעיתונים מרחבי העולם שטוענים שכחלק מבניית ושיפוץ האצטדיונים בקטאר עובדי בנייה רבים עובדים בתת תנאים, מורעבים, לא מקבלים שכר על עובדתם ואף פורסם שכ6,000 מהגרי עבודה נהרגו וקטאר לא לוקחת אחריות ומגדירה את מותם בתור "מוות בנסיבות טבעיות".

אני ועוד המון אוהדי כדורגל ברחבי העולם מקווים שהמונדיאל הקרוב והמארגנים יפעלו בצורה חכמה בשבועות האחרונים לפני הטורניר ובטורניר עצמו כך שכולו נוכל להנות מחוויית כדורגל איכותית שאנו מצפים לה בקוצר רוח כבר יותר מ-4 שנים.

צוות בית הספר מאחל לכולם מונדיאל מהנה וחוויה בלתי נשכחת.

רז דהן / י"ב 4