אל אל ישראל!

מונדיאל 2022 מתחיל בעוד כשבועיים ושוב נבחרת ישראל לא מצליחה להגיע לבמה הגדולה בעולם. אומת הסטארט-אפ מצליחה בכל שנה לייצר המון פתרונות לבעיות שונות המשפיעות על חיינו רבות אך מתי ימצא הסטארט-אפ שיעלה את ישראל למונדיאל?
הפעם הראשונה ובתקווה גדולה גם לא האחרונה שבה ישראל הייתה במונדיאל היא במקסיקו 1970, לטורניר זה הנבחרת הגיעה לאחר שגברה במוקדמות על ניו זילנד ואוסטרליה והוגרלה לשחק נגד שוודיה, איטליה ואורוגוואי. במשחקה הראשון בטורניר הפסידה לאורוגוואי בתוצאה 2-0 ואורוגוואי אף הגיעה למקום הרביעי באותו הטורניר, משחקה השני של הנבחרת בטורניר נגד שוודיה נכנס לספרי ההיסטוריה של הכדורגל הישראלי בזכות שערו של מוטל'ה שפיגלר שהיה לשער היחיד של נבחרת ישראל בתולדות גביע העולם לכדורגל וקבע את תוצאת המשחק 1-1. משחקה האחרון של הנבחרת במסגרת הגביע העולמי נגד איטליה נגמר בתיקו מאופס ואיטליה לעומת הנבחרת שהודחה בשלב הבתים של הטורניר הגיעה עד לגמר שבו הפסידה לנבחרת ברזיל של פלה הגדול.
איך חוזרים למונדיאל?
כל מדינה יודעת שכדורגל מקצועי מתחיל מגיל צעיר מאוד, ברוב קבוצות הכדורגל באירופה מרגילים את הכישרונות הצעירים שלהן בגיל צעיר (לפעמים אפילו בגיל גן) לאורח חיים של כדורגלנים מקצועיים שכוללים אימונים, תזונה נכונה, יחס אישי, פעילויות גיבוש וכו' בכדי שהנוער והילדים יפיקו מעצמם את המיטב וכשיגיעו לגיל הנכון יוכלו להשתלב בקבוצות השונות ובנבחרות המקומיות. בישראל זה לא קורה ואין סיבה לכך, תקציב הכדורגל של קבוצות ליגת העל מגיע לעשרות מיליוני שקלים ואין סיבה שמחלקות הנוער בארץ לא יצליחו לבנות צעירים חזקים וטובים כמו קבוצות דלות תקציב בשאר העולם.

עוד סיבה שנויה במחלוקת היא הציפיות הישראליות. כאמור, הישג השיא של נבחרת ישראל הוא שער בודד בשלב הבתים של המונדיאל שנערך לפני 52 שנים. מאז ועד היום נבחרת ישראל לא הצליחה להעפיל למונדיאל או אפילו לטורנירים יבשתיים כמו ה"יורו". גם בימים אלו כאשר אנו צופים בקבוצות ישראליות ב"ליגת האלופות" או ב"קונפרנס ליג" סופגות תבוסות אנחנו בתור ישראלים חשים גאווה וזאת למה? כי רק להגיע לשלב הבתים בטורנירים הללו לא מובן מאליו מבחינתנו. הכדורגלן הישראלי חייב להגביר ציפיות, להעז יותר ולשחק בכדי לנצח ולא בכדי לא לספוג.

מתי נראה את הנבחרת בטורניר בינלאומי?
לפני כחודש נערכה הגרלת שלב המוקדמות לאירוע הכדורגל "יורו 2024", הטורניר הגדול באירופה לנבחרות. ישראל שובצה בבית יחסית קל כשנגדה עומדות שוויץ, רומניה, קוסבו, בלארוס ואנדורה. על הנייר הקרב על המקום השני שמוביל לעלייה לטורניר הוא בינינו לבין רומניה, נקווה שהנבחרת והשחקנים יתנו את המיטב בכדי להעפיל בפעם הראשונה ל"יורו" ובפעם השנייה לטורניר גדול מאז מונדיאל 1970.
בגביע העולם הבא, מונדיאל 2026 יגיעו 48 נבחרות ולא 32 כפי שהיה נהוג עד כה, שינוי זה מגביר את סיכוייה של ישראל להעפיל אליו ואנחנו בציפייה גדולה לקראתו.

רז דהן / י"ב4